Müzik Mekanları

Proje: “Müzik Mekanları”

Günümüzde birçok müzikal proje, savaşlar, salgın hastalıklar, mülteciler ve kaynaklardaki yoksulluk gibi mevcut koşullar nedeniyle doğmadan ölmektedir. Aynı zamanda, sosyal medya platformları ve çeşitli biçimleriyle teknik yayıncılık araçları günümüzde sanatsal ve müzikal çalışmalar için en önemli platformlardan biri haline geldi ve referanslarının ve kültürlerinin farklılıklarına rağmen yüzlerce sanatçıyla sınır tanımadan doğrudan buluşmanın yanı sıra, aynı anda kamuya ve özel gruplara ulaşmanın uygulanabilir bir yolu haline geldi.

Projeye başlama isteği, dünyanın çeşitli ülkelerini etkileyen ve birçok çalışmayı gerçekleştirmemizi engelleyen pandemi sonrasında geldi. Bu nedenle Nefes Dermeği oluşan bir ihtiyaca göre hareket etti: bilgi aktarımı için mevcut yetenekler üzerinde çalışmak ve toplantılardan ve ortak çalışmalardan gelen müzikal bir gelişime doğru ilerlemek ve çeşitli müzik türlerini ve stillerini sunmak için yeni üretim koşulları yaratmak. Korona salgınının koşulları, birlikte çalmak için müzikal ortaklarla seyahat ve buluşma koşullarını değiştirdi ve ölçekleri ve fikirleri dönüştürdü, böylece bu proje yeni gerçekliği simüle etmeye ve projeleri belirli bir müzik türüne veya kategorisine tabi tutan etiketlerden kaçmaya başladı. Böylece proje tüm biçimleriyle sanatsal ifade için özgür bir müzikal alan haline geldi.

2021 yılında, projenin ilk meyveleri olan, Suriyeli ve Türkiyeli müzisyenler tarafından kaydedilen ve Batı müziğinden Arap ve Türk klasik ve popüler müziğine kadar çeşitli müzik tarzlarını sunan 8 müzik parçası yayınlandı.

Proje, 2022 yılında tüm sanat ve müzik prodüksiyon hizmetlerini sağlayan özel bir müzik stüdyosuna sahip olacak. Nefes Vakfı şu anda bu projeyi, periyodik olarak çok temalı konserler düzenleyerek uzmanlar ve sanatçılar ile sanat ve müzik severler arasında sürekli bir buluşma alanı olacak şekilde geliştiriyor. Buna ek olarak, Dernek şu anda Musical Spaces adı altında uluslararası bir müzik festivali düzenlemeyi amaçlıyor.

Tarih: 2020 (devam ediyor)

https://twitter.com/NefesArtCulture?ref_src=twsrc%5Etfw