Evler Evi

Evler Evi projesi, Goethe Enstitüsü tarafından desteklenip Anadolu Kültür ve İKSV’nin ortaklığı ile yürütülen “Kültür için Alan” programı dahilinde gerçekleştirildi. Kültür için Alan Programı, İstanbul ve Ankara gibi merkez iller dışındaki illerde kültür sanat alanını genişletmek amacıyla devam eden bir programdır. Bu doğrultuda ilk senesinde İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’dan kültür sanat odaklı yapılarla çalışmalar yürüten program, Nefes Kültür Sanat için kültür yönetimi konusunda ciddi bir deneyim ve ağ paylaşımı imkanı sağlamıştır.
Evler Evi projesi kapsamında 7-15 yaş arası 25 Suriyeli çocuk 2018’in yaz dönemi boyunca koro, resim ve ritim dersleri alarak, yaz sonunda bir sergi ve müzik performansı sergilediler. Proje kapsamında Gaziantep Mozaik Müzesine yapılan ziyaretle, çocukların yerel kültürle ilişki kurması ve kültürel miras kavramı ile tanışıklık kazanmaları hedeflendi.
Evler Evi projesi, Suriyeli ve Türkiyeli çocuklarla bir arada sanat odaklı çalışmaya olanak sağlayacak çekirdek bir Suriyeli çocuk grubu oluşturmak ve ikinci bir dönemde bu grubu Türkiyeli çocuklarla buluşturmak üzere kurgulanıp hayata geçti. İkinci aşama için çalışmalar devam etmektedir.

https://twitter.com/NefesArtCulture?ref_src=twsrc%5Etfw