Yammen Jazbeh

[title-with-border text_position=”center” border_width=”5″ border_color=”#019698″ color=”#019698″ tag=”h3″]Yammen Jazbeh[/title-with-border][separator icon_color=”Black” offset_top=”” offset_bottom=”” wrap_in=””]

1990 yılında Suriye’nin Halep şehrinde doğdu ve büyüdü. Şam’da bulunan devlet konservatuardan mezun oldu. Şu anda Gaziantep’te yaşamaktadır. Bir okulda müzik öğretmeni olarak çalışmakta; gençlere müzik eğitimi ve bunun yanı sıra yetişkinlere solfej ve kanun eğitimi vermektedir.

Müzik eğitimine 8 yaşında Halep’teki Arap Müzik Enstitüsü’nde Bassel Al-Mallah Hoca ile başladı. Halen Muhammed Saif-Aldeen Zain Al-Abedain Hoca’nın gözetimi altında makam, kanun çalma tavırları ve Türk klasik müziği üzerine çalışmaktadır.

Aynı zamanda birçok Suriyeli orkestraların ve müzik gruplarının solistidir: Hussam Aldeen Brimo yönetimindeki Nada Orkestrası, Şam Korosu , Al-Nahda Korosu ; Nazih Assaad yönetimindeki Doğu Müzik Orkestrası,Sufi ve Endülüs Resitali için Tahleela Bandosu ; Nainawa Bandosu ; Kamal Skeker’in yönetimindeki Qaseed Orkestrası ; Adnan Fetih Allah yönetimindeki Arap Müzik Orkestrası ; Misak Bagbodrian yönetimindeki Alhujra Korosu ; İbrahim Müslimani yönetimindeki Nawa Bandosu .

Birçok Suriyeli tiyatro oyunu ve televizyon dizilerinin müziklerine kanunu ile eşlik etmiştir : Al-Rasool Al-Majhool fi Ma’atam Angituana “Antiguana Cenaze’de Bilinmeyen Kitle” ; Meleh Al-Hayat Maestro Sameer Kwefati ile “Yaşam Tuzu” ; Bwab Alreeh “Rüzgar Kapıları” Taher Mamelli ile ; Imra’a Mn Ramad “Tozdan Kadın” Firas Hazeem ile ; Bentizar Alyassameen “Yasemin Çiçeğine Beklerken ” ve Damasco Ihab Mradni ile ; Ali Hamadan yönetimindeki müzikal şov olan “ Doğunun sihri “nde Nazih El-Assaad yönetimindeki müzikal kayıtları .

Yammen; Asem Makarem’ın Albümü’ne de katkıda bulundu. Ayrıca birçok müzik grubunu yönetti ve eğitmenlik yaptı: Rabetat Al-Abasiyeen ve Sofi ve Andalusian Resital için Tahleela Band, Fas’ta master sınıfı için kanun dersleri verdi ve  kültürel bağlamla ilgili çeşitli atölye çalışmalarına ve toplantılara katıldı.

Yammen halen Nefes Kültür Sanat Derneği’nde yönetim kurulu üyesi ve müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Yammen Jazbeh , birçok ulusal ve uluslararası müzik festivallerine katılmıştır:

  • Busra-Alşam Uluslararası Festivali, Suriye 2001, 2007, 2008 ve 2009.
  • İslami Kültür Başkenti Festivali, Cezayir 2011
  • Endülüs ve Dini Resital Festivalleri, Umman 2012
  • Sufi Müzik Festivali, Pakistan, 2014
  • Trablus Uluslararası Festivali, Lübnan 2015
  • “İki Dil Bir Nefes ” Konseri, Türkiye 2017
  • İlk Albümü ”Kanun’un Sınırsızlığı, 2018
  • Uluslararası Meknes Kanun Festivali, Meknes, Fas, 2019